Úvodná stránka » Čo je futon?

布団は何ですか

ČO JE TO FUTON?

 

Futon, je anglický názov pre japonský 布 団, a v preklade znamená kruhový vankúš vyplnený tkaninou.
Odkazuje na tradíciu japonského štýlu nocovanie na vypchatom a skladnom matraci. Skladnom preto, aby po výdatnom odpočinku cez noc mohol byť tento matrac zložený a umiestnený tam, kde nebude prekážať pri ďalšom využívaní práve tejto miestnosti.

Futon je vyrobený z rýdzo prírodných materiálov a klasicky sa skladá zo shikibuton (tvrdý spodok matraca) a kekebuton (silný prešívaný prehoz) .

Futon je plochý, plnený surovou bavlnou, vlnou alebo syntetickým rúnom.
V Japonsku sa predávajú aj v setoch, tvorených z tvrdšieho matraca shikibuton, komfortnejšieho kakebuton alebo deky mōfu, letnej deky pripomínajúcej veľký uterák taoruketto a vankúša Makura, vyplneného prevážne fazuľou, alebo pohánkou. Futony sú tvorené na umiestnenie na tatami podlahu a robené na to, aby sa dali zložiť a uložiť do skrine.

Tým môžu tatami podlahy počas dňa dýchať a miestosť sa môže využiť nielen ako spálňa. Matrac sa musí pravidelne vetrať, hlavne keď sa neskladá každý deň. Niektorí japonci používajú na vetranie futonu tataki, čo je bambusová kobercová palica.

Tradičný japonský futon je trochu odlišný od toho dnešného. Futon bol mäkší, ľahší a užší. Zmyslom tradičného futonu bola mobilita a kvalita spánku. Preto sa futony robili ručne aj niekoľko mesiacov, aby sa zachovala najvyššia možná kvalita. Používal sa prevažne ľan a surová bavlna. Nepoužívali sa rôzne kokosové alebo latexové dosky a podobne. Je otázkou, či je to na škodu alebo nie. Ale vývoj ide ďalej a pre futon sa dnes bežne používajú práve tieto dosky. Ľudia sú s nimy však spokojní.

Futony sa odpradávna robili zo surovej bavlny. Pokladali sa vo vrstvách na seba, aby vytvorili príjemný, dostatočne tvrdý základ pre spánok. Postupom času, sa základný futon zdokonalil, začalo sa prechádzať k ďalším prírodným podporným materiálom. Kokosové vlákna boli vhodné pre zostavenie tvrdšieho futonu. Spánok na nich neuberá nič na komforte. Ďalšou možnosťou bol latex. Správne zvolená hrúbka latexu zaručovala nevšedný zážitok po prebudení. Ako hýčkanie seba samého alebo druhých, vznikla možnosť kombinácie kokosu a latexu. Dostatočne pevný základ, pritom nezvyklo pohodlné a mäkké telo je určite nezabudnuteľným zážitkom pri celom priebehu spánku.

 

Stačí si vybrať...

japonská sova

                  moderní pojetí futonu             srolovaný futon
team futon-futon.sk

      

 

 


Obľúbené produkty

czech version english version


zľava na FUTONY
15 %
v eshope
život nie je len o peniazoch


DOPRAVA ZADARMO

po celé SK na všetko
+ možnosť doručenie po celej

DORUČENIE
skladový tovar 2 dni
 neskladový tovar 14 dní
KARUP aktuálne 2 týždne

 


SKLADOM
všetky základné rozmery futonov, shiatsu a tatami, postele a sofa z borovice
expedícia okamžite

 

SHOW-ROOM
miesto, kde môžete vyskúšať všetky typy futonov, tatami a BIB
Lysice - show roomKontakt

Ing. Tomáš Matějka
Sadová 729
67971 Lysice
0950507392

Obľúbené odkazy